Bursada Toplu Taşıma

Başlarken; Öğretmenim Bursa da toplu taşıma araçları nelerdir ve Türkiye’deki ulaşım araçlarının hızlı ve konforlu oluşu ile ilgili araştırma ödevini verdiği ana kadar her gün, okulumuza, işimize, giderken bindiğimiz ulaşım araçları bindiğimiz araçlar hiç dikkatimi çekmemişti. Araştırmaya başlayınca Toplu taşımanın ve ulaşımın Önemini ve çeşitliliğini daha iyi anladım.

            Ülkemizin 4. büyük kenti olan Bursa’nın nüfusu yaklaşık 1.500.000 kişi bu insanlar İşlerine, Okullarına, hastanelere …….. giderken otomobillerini kullanmış olsalardı. Bu kadar çok aracın kullanabileceği yolları, ve park yerlerini yapmak büyük bir sorun olacaktı. Hoş Her bir bireyin kişisel aracı da yok.

            O zaman iş Toplu taşıma araçlarına düşüyor. Nedir bu toplu taşıma araçları?

Belediye otobüsleri,  Halk Otobüsleri,  Minibüsler,  Dolmuş Taksiler, Metro, Teleferik, Servis araçları ve Taksi’leri biz kent içi ulaşımda kullanıyoruz.

Belediye ve Halk Otobüsleri; Ülkemizin en pahalı hizmetini vermeleri bir yana bütün mahallelerden şehir merkezine ulaşımda özellikle öğrencilerin kullandığı toplu taşıma araçlarının vazgeçilmezidir.

Minibüsler:  Kentin Doğu ve Kuzey kesiminden Eskigaraj’a yolcu taşıyan 15 ila 18 yolcu taşıma kapasitesi olan ulaşım araçlarımızdır. Kentin Batı kesiminde Metro çalışmaya başlayınca burada çalışan araçlar trafik yoğunluğunu azaltmak açısından halk otobüsüne çevrildi.

Dolmuş Taksiler: Kent merkezi ile mahalleler arasında belli bir hat üzerinde çalışan 5 yolcu taşıyan araçlardır. Toplu taşıma aracı olmaları tartışılır. Türkiye’den başka ülkede kullanılmıyor.

Metro : Biz adına her ne kadar Metro desek de bizdeki gerçekte hafif raylı sistem.Raylı sistemler yolcu taşıma kapasitelerine göre Tramvay,  Hafif raylı sistem, Metro ve Tren olarak sıralanırlar.  Metronun Batı ayağı 2002 yılında hizmete girmiştir. Doğu ayağı yapım aşamasındadır. Hızlı, güvenli ve konforlu bir toplu taşıma aracıdır. Metro ile ilgili ayrıntılı bilgiler 2 ila 8 sayfalar arasındadır.

Teleferik:  Bursa’dan Uludağ’a ulaşımı kolaylaştıran bir ulaşım aracıdır.

Servis Araçları : İşyerlerine işçi ve okullara öğrenci taşımada kullanılan 15 ila 60 yolcu taşıma kapasiteli ulaşım araçlarıdır.

Taksiler: Yolcu taşımalarına rağmen bence toplu taşıma araçları değildir.

Ülkemizdeki ulaşım araçları: Karayollarımızda yolcu taşımacılığının büyük bir bölümü Otobüslerle yapılmaktadır. Hızlı bir ulaşım aracı olsun diye şoförlerimizin özel gayreti vardır.

Demiryollarımıza Cumhuriyetin İlk yıllarında verilen önem daha sonraki politikalar ile azalınca çok geri kalmıştır, çağdışıdır. 9 -10 – 11. sayfalarda ayrıntıları vardır.

Hava yolu hızlı ve konforludur. Her ile sefer olmaması ve fiyatı açısından pek tercih edilmez.

Deniz yolu taşımacılığımızda çeşitli(Yatlar, Feribotlar gemiler) ve Ülkemizin 3 tarafı denizlerle çevrili olmasına rağmen gerekli gelişmeyi gösterememiştir

DEMİRYOLUMU İSTİYORUM KAMPANYASI 

Ülkemizde her yıl trafik kazası sonucu yaklaşık 8-9 bin kişi ölmekte, binlerce insan sakat kalmaktadır.  Yapılan araştırmalarda trafik kazalarının en büyük etkeni aşırı hız , hatalı sollama ve alkollü araç kullanılması olarak belirlenmiştir. Trafik kazalarına sebep olarak yollarımızdaki kusurları da gösterebiliriz. Ancak gerçek sebep ulaşım politikalarındaki hatalardır. Ülkemizde yolcu taşımacılığının %94.5 i karayoluyla yapılmaktadır. Karayollarında daracık mekanlara o kadar çok araç sıkıştırılmıştır ki bunların kaza yapmaması olası değildir. Esas sağlıklı çözümün alternatif ulaşım modellerinde olduğunun bilincindeyiz. 1950 yılında yolcuların %42'si , yüklerin %78'i demiryoluyla taşınırken; 1996 yılında bu oranlar yolcularda %3.4'e yükte %15.7 ye düşmüştür. Bu oranları tekrar yükseltilmesi gerekmektedir. 

                                   DEMİRYOLUMUZU İSTİYORUZ!!

 Artık insanımız rahat, güvenli ve hızlı bir ulaşım istiyor. Buda onu en doğal hakkı.  Geçen Yıllarda Türkiye Trafik Güvenliği Vakfı tarafından "DEMİRYOLUMU İSTİYORUM! kampanyası umulmayacak kadar geniş bir kitleden destek mesajları aldı. Kurumsal düzeyde meslek odaları, sivil toplum örgütleri, Ulaştırma Bakanlığı, Devlet Demiryolları, Sendikalar, Belediyeler destek olanlardan bazıları.

Meğer herkesin gönlünde bir tren özlemi varmış.Demiryolu politikasını dışlayarak insan ve yük taşımacılığının %90 karayollarına bağlayarak gerisinde binlerce ölü, yaralı ve sakat bırakan siyaseti artık terk etmemiz gerekiyor.

Başlatılan kampanya çok heyecan ve umut yarattı. Ancak unutulmaya yüz tuttu. Hadi beraber yeniden bu kampanyayı başlatalım ve  “DEMİRYOLUMU İSTİYORUM” sloganını haykıralım. Siz gerçek ve tüzel kişiler; kampanyamızı destekliyorsanız lütfen aşağıdaki adres e-mail ve görüşlerinizi gönderin. Sonuçta toplanan görüşleri ilgili kurumlara aktaralım. Mesajlarınız bekliyoruz!!

 Bu kampanyalara katılmak için sevdiklerinizi kaybetmeği beklemeyin.

            Daha hızlı bir ulaşım için

         Daha güvenli bir ulaşım için

         Daha temiz bir çevre için

         Dışa bağımlılıktan kurtulmak için

         DEMİRYOLUMU İSTİYORUM !  DEMİRYOLUMUZU İSTİYORUZ!!

Benim Yorumum:

Demiryollarına gerekli yatırımlar yapılırsa, Tüm gelişmiş ülkelerde olduğu gibi bizde Şehirlerarası yolcu ve yük taşımacılığında trenleri kullanarak hem daha ekonomik hem de daha konforlu ve güvenli bir şekilde malımızı ve canımızı taşıyabiliriz.

Hava yollarında son yıllarda özel hava yolu şirketlerinin daha küçük uçaklarla başlattıkları rekabet ortamı sayesinde bilet ücretleri bazı hatlarda neredeyse otobüs fiyatına kadar indi. Bence gelişen bir sektör.

Deniz yolu potansiyelimizi yeteri kadar kullanamadığımız kanaatindeyim. Mutlaka geliştirilmeli.

Karayollarımızdaki iyileştirme çalışmaları bence olumlu, İmalat sektörü sayesinde son derece konforlu araçlarda üretiliyor. Ama ağırlığı karayollarından diğer ulaşım araçlarına kaydırmalıyız.

Kent içi ulaşımda toplu taşıma araçlarının kullanılması son derece gerekli. Bu ulaşım araçlarından METRO’ nun gelişmesine önem verilmeli; Ketselden, Görükle’ye, Gemlik’e kadar raylı sistem döşenmeli. Bu hatlarda çalışan MİNİBÜS’ leri HALK OTOBÜSÜ’ ne çevirmek yerine mahalle aralarından metro duraklarına kadar kısa mesafeli taşıma aracı olarak kullanılmalı. Böylece hem kent içi trafik rahatlar hemde mahalle aralarından metro duraklarına ulaşım kolaylaşır

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !